Warszawa

Śródmieście to jedna z najbardziej popularnych dzielnic Warszawy. Ze względu na swoje historyczne i centralne położenie występuje tutaj duża liczba atrakcji kulturalnych, takich jak: muzea, teatry, kina, czy galerie. Miłośnicy nocnych wrażeń znajdą tutaj liczne kluby nocne, puby i restauracje. Bardziej kameralnym klimatem cieszą się osiedla jak Muranów, czy Powiśle.

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Warszawy. W Śródmieściu znajduje się Dworzec Centralny, a także stacje I i II linii metra. Po dzielnicy kursują również tramwaje i autobusy.

Szczególną popularnością cieszą się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a także Bulwary Wiślane.

Na terenie Śródmieścia znajduje się liczne atrakcje turystyczne, takie jak m.in. Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Muzeum Polin, czy Centrum Nauki Kopernik. W tej dzielnicy nie mogło zabraknąć również licznych biurowców i firm.

Dojazd do ścisłego centrum Warszawy z pozostałych punktów dzielnicy zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Jakie są osiedla w Śródmieściu?

Śródmieście dzieli się na następujące osiedla: Nowe Miasto, Stare Miasto, Powiśle, Solec, Ujazdów, Śródmieście Południowe, Śródmieście Północne oraz Muranów.

Ile osób mieszka w Śródmieściu?

Śródmieście jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi 15,57 km2. Według danych z 2021 roku liczba mieszkańców dzielnicy szacowana jest na 113,3 tys. Zagęszczenie ludności (7 303 os./km2) jest dość wysokie. Dzieci i młodzieży do 17 roku życia jest tu niedużo - ok. 12%. Największą populację stanowią osoby w wieku produkcyjnym – ok. 60%. Emeryci stanowią znaczny odsetek ludności w Śródmieściu – ok. 28%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Śródmieście?

Ze względu na znakomicie rozwiniętą infrastrukturę oraz centralne położenie dzielnice zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym. Oferta rozrywki w Śródmieściu jest bogata, dlatego z pewnością odnajdą się tutaj single. Rodziny z dziećmi powinien zadowolić szeroki dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej oraz oferty edukacyjnej. Z kolei seniorzy mogą skorzystać w Śródmieściu z zajęć organizowanych przez ośrodki kultury.

Bardziej kameralna część dzielnicy, czyli Muranów i Powiśle rekomendowane są dla rodzin z dziećmi i emerytów. Natomiast biznesmeni szukają apartamentów w segmencie premium w ścisłym centrum dzielnicy.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do ścisłego centrum miasta ze Śródmieścia?

Dotarcie do ścisłego centrum dzielnicy z bardziej odległych obszarów Śródmieścia zajmuje kilkanaście minut. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć linii tramwajowych oraz autobusowych. W Śródmieściu znajduje się aż 5 stacji I linii metra tj. Dworzec Gdański, Ratusz Arsenał, Świętokrzyska, Centrum i Politechnika. Od 2015 roku działa tutaj również II linia metra. Na terenie dzielnicy funkcjonują 4 stacje M2, tj.: Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat – Uniwersytet oraz Centrum Nauki Kopernik.

Rynek nieruchomości w Śródmieściu

Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna dzielnica Warszawy. Jest to zarówno centrum kulturalne miasta, jak również biznesowe i turystyczne. Obszar ten jest gęsto zabudowany, z tego względu trudno znaleźć wolne przestrzenie nadające się na inwestycje budowlane. Znakomita lokalizacja, a także niewielka ilość terenów inwestycyjnych sprawiają, że ceny nieruchomości są tu najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całym kraju.

W Śródmieściu można znaleźć stare kamienice oraz PRL-owskie bloki. Wśród nowych inwestycji mieszkaniowych znajdziemy zrewitalizowane kamienice, budynki w stylu wielkomiejskim, czy wkomponowane w istniejącą tkankę zabudowy, a także nowoczesne wieżowce.

W ofertach sprzedaży nieruchomości można znaleźć dużo ogłoszeń apartamentów klasy premium w Śródmieściu. Wśród kupujących takie perełki dominują inwestorzy. Wynika to z tego, że kompleksy składają się głównie z lokali inwestycyjnych, z których część jest dedykowana na wynajem. Z jednej strony próg wejścia w tego typu inwestycje jest bardzo wysoki, z drugiej strony rokują one najwyższe dochody.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Śródmieściu?

W Śródmieściu obecnie nie jest łatwo znaleźć tereny niezabudowane. Pomimo tego wciąż powstają tutaj nowe inwestycje budowlane. Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach takich osiedli jak: Powiśle, Nowe Miasto, Solec, Muranów oraz w obrębie Śródmieścia Północnego i Południowego.

Mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań w Śródmieściu?

Obecnie przeciętna cena mieszkania w Śródmieściu wynosi 17,1 tys. zł/mkw. Jest to najdroższa dzielnica w całej Warszawie (średnia: 12 tys. zł/mkw.). Do najdroższych osiedli w Śródmieściu należą: Śródmieście Południowe (18,9 tys. zł/mkw.), Stare Miasto (18,5 tys. zł/mkw.) oraz Powiśle (18,4 tys. zł/mkw.). Z kolei najniższe ceny w Śródmieściu możemy znaleźć na takich osiedlach jak: Muranów (14,6 tys. zł/mkw.), Solec (16 tys. zł/mkw.) oraz Nowe Miasto (16,3 tys. zł/mkw.).

Wśród najdroższych ulic Śródmieścia należą: Rondo ONZ (25,8 tys. zł/mkw.), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (21,8 tys. zł/mkw.), Świętojańska (20,8 tys. zł/mkw.).

Najnowsze artykuły z Warszawa

Międzynarodowy deweloper kupuje działkę na warszawskiej Woli
Międzynarodowy deweloper kupuje działkę na warszawskiej Woli
Alides Polska, spółka zależna renomowanej belgijskiej międzynarodowej firmy deweloperskiej i inwestycyjnej specjalizującej się w nieruchomościach biurowych i mieszkalnych, ogłasza nabycie kolejnej działki położonej na warszawskiej Woli, przy ulicy Jana Kazimierza 68a.
Światowy gigant otworzy w Warszawie nową polsko-ukraińską centralę
Światowy gigant otworzy w Warszawie nową polsko-ukraińską centralę
HB Reavis, właściciel i zarządca nieruchomości komercyjnych, podpisał 10-letnią umowę najmu z Grupą Saint-Gobain w Polsce. Światowy lider zrównoważonego i lekkiego budownictwa przeniesie swoją polsko-ukraińską centralę na 28. piętro budynku Varso Tower. Pracownicy firmy wprowadzą się do nowego biura o powierzchni blisko 1 400 mkw. jesienią br.
Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona
Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona
Aktywność budowlana na rynku biurowym w Warszawie pozostaje ograniczona. W I kwartale br. do użytku oddano niemal 50 tys. mkw. powierzchni do pracy, a 30 tys. mkw. wyłączono z użytkowania – wynika z najnowszych danych CBRE.
Warszawski rynek biurowy – deweloperzy zrealizowali już połowę zaplanowanych projektów
Warszawski rynek biurowy – deweloperzy zrealizowali już połowę zaplanowanych projektów
Międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2024 roku. Do końca marca deweloperzy oddali do użytku blisko 49 000 mkw., czyli połowę zaplanowanej na ten rok nowej podaży. Ponadto kolejny kwartał z rzędu popyt mierzony liczbą finalizowanych umów najmu pozostaje na wysokim poziomie, co świadczy o dużej płynności stołecznego sektora biur.
Wielki, amerykański koncern otworzył nowe biuro w Warszawie
Wielki, amerykański koncern otworzył nowe biuro w Warszawie
Amerykański koncern Bechtel, który zbuduje w miejscowości Choczewo na Pomorzu pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, wybrał warszawski biurowiec Equator IV z portfela CPI Property Group na siedzibę swojego polskiego oddziału.
W centrum Warszawy trwa rewitalizacja ulicy Chmielnej i Brackiej [FILM+WIZUALIZACJE]
W centrum Warszawy trwa rewitalizacja ulicy Chmielnej i Brackiej [FILM+WIZUALIZACJE]
Wyposażona w ławki oraz obsadzona drzewami i krzewami, a przez to przyjazna mieszkańcom i turystom – taka będzie wkrótce ul. Chmielna. Generalnym wykonawcą modernizacji tej śródmiejskiej, reprezentacyjnej ulicy, która przez ostatnie lata postrzegana była jako miejsce nieatrakcyjne i zdegradowane jest firma Balzola Polska.
W Warszawie planowana jest budowa biurowca w pełni pokrytego roślinnością [WIZUALIZACJE]
W Warszawie planowana jest budowa biurowca w pełni pokrytego roślinnością [WIZUALIZACJE]
W Warszawie planowana jest budowa budynku o bardzo interesującej architekturze. Polska pracownia architektoniczna FAAB przygotowała koncepcję architektoniczną nowej siedziby Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz przy ulicy Żelaznej 87 w centrum Warszawy. Biurowiec ma zostać w pełni pokryty roślinnością i ma szansę stać się jedną z nowych ikon architektonicznych stolicy.
Urząd Pracy m.st. Warszawy z nową siedzibą
Urząd Pracy m.st. Warszawy z nową siedzibą
Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawy wynajął ponad 3700 mkw. w biurowcu Renaissance Plaza, przy ulicy Kasprzaka 18/20 w warszawskiej dzielnicy Wola. W transakcji właściciela budynku – fundusz Adventum Group reprezentowali eksperci Colliers, zaś najemcy doradzali przedstawiciele firmy Nuvalu.
Co powstanie w kultowym pawilonie Cepelii w Warszawie? [WIZUALIZACJE]
Co powstanie w kultowym pawilonie Cepelii w Warszawie? [WIZUALIZACJE]
W lutym br. rozpoczęły się prace nad renowacją kultowego pawilonu Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Późnomodernistyczna perła architektury znów nabierze dawnego blasku – projekt zakłada przywrócenie historycznego wyglądu budynku, znanego większości warszawiaków jedynie z archiwalnych zdjęć z lat 60. i 70.
Co słychać na budowie ostatniego odcinka II linii metra w Warszawie? [FILM+ZDJĘCIA]
Co słychać na budowie ostatniego odcinka II linii metra w Warszawie? [FILM+ZDJĘCIA]
Teren Stacji Techniczno-Postojowej Karolin coraz bardziej przypomina przyszłe zaplecze linii M2. Na stacjach pasażerskich kontynuowane są prace konstrukcyjne. Jeszcze przed wakacjami wykonawca budowy planuje również rozpocząć łączenie dwóch części stacji Karolin.
REKLAMA