InvestMap, Ogólnopolski Portal Inwestycyjny

Dodaj komentarz Dodaj wiadomość

[Wątek zbiorczy] Zamki i pałace Dolnego Śląska (remonty, sprzedaż)

[Wątek zbiorczy] Zamki i pałace Dolnego Śląska (remonty, sprzedaż)

Postprzez eyango » Sobota, 23 Styczeń 2010, 11:37

Image

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

Re: [Wątek Zbiorczy] Zamki i Pałace Dolnego Śląska - Remonty, Sprzedaż, wiadomości

Postprzez eyango » Sobota, 23 Styczeń 2010, 11:39

PROKURATOR ROZLICZA WŁAŚCICIELA PAŁACU

BOŻKÓW, KŁODZKO. Prokuratura Rejonowa, na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wszczęła śledztwo w sprawie postępującej dewastacji pałacu w Bożkowie. O jego tragicznym losie na łamach EG pisaliśmy już wielokrotnie. Nie jest wykluczone, że wskutek tych procedur osobom z zarządu polsko-irlandzkiej spółki Fenelon Group International mogą zostać postawione prokuratorskie oskarżenia.

Jeszcze w grudniu ub. roku pisaliśmy na naszych łamach o coraz gorszym stanie technicznym jednego z najpiękniejszych zabytków ziemi kłodzkiej - pałacu Magnisów w Bożkowie. Wydawało się, że z chwilą jego nabycia przed czterema laty przez spółkę Fenelon Group International od Starostwa Powiatowego w Kłodzku za atrakcyjną cenę 2 mln zł (nabywca skorzystał z 50-proc. ulgi przysługującej kupującym historyczne obiekty) może czekać go tylko świetlana przyszłość. Tak przynajmniej wynikało z publicznej zapowiedzi Marty Gray – wiceprezesa spółki, która deklarowała zaadaptowanie pałacu na wysokiej klasy hotel, zagospodarowanie jego otoczenia łącznie z wprowadzeniem nowych form działalności umożliwiających lepsze wykorzystanie nieruchomości pod kątem turystyki i wypoczynku. Nic takiego się nie stało. Przeciwnie – w kilka miesięcy później nowy właściciel wystawił obiekt do sprzedaży za sumę... dziesięciokrotnie wyższą od ceny nabycia. Już wtedy pojawiły się głosy o możliwości spekulacyjnego potraktowania zabytku, który – niezabezpieczony - ubożał wręcz z każdym tygodniem: z jego wnętrz znikło wartościowe wyposażenie, złodzieje poczynili spustoszenie w uzbrojeniu budynku. Przez nienaprawiony dach do środka przedostawały się wody opadowe powodując przeogromne zniszczenia.
Image
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu poprzez swoją delegaturę w Wałbrzychu wielokrotnie przywoływał właściciela do podjęcia działań na rzecz uratowania tego dziedzictwa kultury narodowej. W żadnym przypadku nie spotkało się to z jego reakcją. W konsekwencji Konserwator Zabytków wystąpił z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Kłodzku o wszczęcie postępowania i równocześnie do Sądu Rejonowego w Kłodzku o ukaranie właściciela za popełnienie wykroczeń polegających na niezabezpieczeniu budowli i utrudnianiu organowi ochrony zabytków dostępu do pałacu. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

– Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających 8 stycznia br. wszczęliśmy śledztwo – mówi Anna Gałkowska, prokurator rejonowy. – Naszą rolą jest ustalenie wszystkich okoliczności dewastacji tego obiektu oraz doprowadzenie do ukarania osób winnych zaistniałej sytuacji. W ostatnich latach na obszarze działania naszej prokuratury to trzecia taka sprawa, po pałacach w Piszkowicach i Jeleniowie - w obu przypadkach zmienili się właściciele zabytków. Skala zniszczeń pałacu w Bożkowie jest zatrważająca i w dalszym ciągu dewastacja tam postępuje.

Kłodzka Prokuratura będzie zasięgała opinii ekspertów, w tym muzealników. Niewykluczone, że konieczna okaże się wycena stwierdzonych zniszczeń. Dlatego trudno jest określić, jak długo potrwa śledztwo. Członkowie zarządu Fenelon Group International tym razem nie będą jednak mogli robić uników, jak wobec Konserwatora Zabytków. W przypadku uchylania się od kontaktów z prokuratorem ściągnie się ich nawet przy pomocy listów gończych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
(bień)

PS. Tymczasem bożkowski obiekt znów jest wystawiony na sprzedaż. Tym razem za 9 mln zł.

Redaktor: Daniel Jakubowski
EUROREGIO GLACENCIS

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00
 

Pałac w Bożkowie - od perły architektury do ruiny

Postprzez eyango » Czwartek, 11 Luty 2010, 22:01

Image
Tak wyglądał pałac w Bożkowie 4 lutego 2010 roku Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Pałac w Bożkowie był jednym z najlepiej utrzymanych zabytków na Dolnym Śląsku. Był - bo od pięciu lat wystawiony jest na łaskę złodziei i przyrody. Jego właścicielem jest polsko-irlandzka spółka, która niespecjalnie się nim interesuje

Przed pięcioma laty starosta kłodzki sprzedał zamek spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł.

- Chcemy w pałacu otworzyć centrum konferencyjne, przez cały rok planujemy 67 różnego rodzaju wydarzeń - mówiła wówczas Tula Grey, wiceprezes spółki. Nowy właściciel zobowiązał się, że w pięć lat przeprowadzi kapitalny remont obiektu. Zapowiedzi były szumne - odnowiony basen, ogród i park, a nawet pole golfowe na łące przylegającej do pałacu.

- Cieknie dach, poodpadały sufity. Nie wiemy, jak długo potrwa remont, bo gdy odkrywamy jedną usterkę, od razu pojawia się następna - skarżyła się w 2005 roku Tula Grey.

- To nieprawda, mamy zdjęcia i ekspertyzę, która mówi, że zamek był w dobrym stanie - zaprzecza Barbara Nowak-Obelinda, kierowniczka wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pałac w Bożkowie
Pochodzi z XV wieku. Na przestrzeni wieków zmieniał właścicieli, wśród których byli m.in. jezuici i lekarz cesarza austriackiego. Od końca XVIII wieku do 1945 r. właścicielem zamku był ród von Mangis, który przyczynił się do rozbudowy zamku i powstania rozległego parku. W 1956 r. zamek przeszedł remont, przez kolejne lata mieściła się w nim szkoła. Kiedy w 2005 roku irlandzka firma kupowała pałac, deklarowała, że w ciągu kilku lat obiekt ma się zmienić w pięciogwiazdkowy hotel z polem golfowym.

Miało być pięknie, wyszło jak zwykle

Obiecywanego przez Irlandczyków remontu nie zrobiono do dzisiaj. Zainteresowanie nowych właścicieli zamkiem ograniczyło się do wystawienia go na sprzedaż zaraz po zakupie.

- Na jednym z portali internetowych pojawiła się aukcja, na której można było kupić zamek za 25 mln zł - mówi Nowak-Obelinda.

Dalsze losy zamku to już historia upadku.

- Przez blisko rok pilnowała go firma ochroniarska, ale potem właściciele chyba przestali jej płacić. Na dziewięć miesięcy zabytek został pozostawiony samemu sobie - wspomina jeden z sąsiadów pałacu.

Przez ten krótki okres zamek rozkradziono. Zniknęła większość miedzianych blach pokrywających dach i wszystkie rynny. Złodzieje kradli nawet kamienne rzeźby i balustrady z parku. Od wejścia uderza zapach wilgoci - w narożnikach ścian i pod sufitami wyrasta grzyb, a klepki prawie wszystkich parkietowych podłóg pod wpływem wody pęcznieją i wybrzuszają się. Ze ścian odpadają gipsowe i drewniane sztukaterie. Na boazerii widać zamarznięte strużki wody. - W tej sali przy każdych wyborach ustawiano urnę i kabiny do głosowania. Wzdłuż tej ściany przy piecu siedziała komisja wyborcza - pokazuje były pracownik szkoły.

W dawnej sali balowej niezniszczone pozostały tylko dwa balkoniki, większość sztukaterii odpadła, parkiet jest wypaczony. Z oświetlających ją kiedyś trzech żyrandoli nie pozostał ani jeden, tylko piec nadal stoi.

W sąsiednim pokoju na podłodze leży oberwany sufit, a pod ścianami piętrzy się czerwony gruz. Mróz rozsadza wilgotne ściany krusząc cegły. Deszcz leje się swobodnie przez dziurę w dachu. Woda zniszczyła pokoje na górnych kondygnacjach i na parterze. Na ścianach klatki schodowej pozostały puste miejsca po obrazach. Na chwiejących się poręczach schodów brakuje stojących kiedyś na ich zakończeniach rzeźb.

- To był naprawdę piękny obiekt, odbywały się tutaj zjazdy i konferencje. Nakręcono tutaj trzy filmy - wspomina były pracownik szkoły.

- Złodzieje ukradli wiele obrazów i rzeźb. Wynosili wszystko, co miało jakąś wartość. Szli tu jak po swoje - wspomina jeden z sąsiadów zamku.

Żeby ratować meble, obrazy i sztukaterie, które pozostały jeszcze w zamku, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w lipcu 2009 roku przenieśli je do muzeum w Kłodzku. - Niemal 40 procent pomieszczeń zamkowych jest nieodwracalnie zniszczonych - ubolewa Nowak-Obelinda.

Wszystkiemu winien kryzys

James Chadrey, pełnomocnik Fenelon Group, brak prac na zamku tłumaczył kryzysem.

- Jeden z naszych wspólników z Irlandii zbankrutował, a sami nie byliśmy w stanie remontować budynku - mówi. - Przez ostatnie półtora roku szukaliśmy inwestora, który dokończyłby z nami remont.

Zapewnia, że celem spółki nie było sprzedanie zamku z zyskiem, tylko przekształcenie go w hotel.

Mimo jego zapewnień na tym samym portalu aukcyjnym co przed pięciu laty nadal można kupić zamek w Bożkowie. Wystawiony jest na dwóch aukcjach, pierwsza opiewa na 10 mln zł, a druga na 9,5 mln.

- W grudniu zawiadomiliśmy Prokuraturę Rejonową w Kłodzku o popełnieniu przestępstwa - mówi Nowak-Obelinda.

Na początku stycznia prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. - Śledztwo ma ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za obecny stan zamku - mówiła prokurator Anna Gałkowska.

Prawo przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności za niszczenie i uszkadzanie zabytków.

- Niezależnie od śledztwa prokuratury mamy zamiar złożyć wniosek o wywłaszczenie obecnego właściciela - zapewnia Nowak-Obelinda.

Starosta kłodzki nie jest zwolennikiem takiego postępowania w stosunku do spółki Fenelon Group. Zapowiada jednak, że podejmie kroki w tej sprawie, jeżeli UOZ wystąpi do niego z takim wnioskiem.

- Zgodnie z prawem w przypadku wywłaszczenia na rzecz skarbu państwa środki finansowe na ten cel powinien zabezpieczyć wojewoda dolnośląski - mówi Krzysztof Baldy, starosta kłodzki.

- W budżecie województwa na ten rok nie przewidziano środków na wywłaszczenia nieruchomości. Nie ma też rezerw, z których można by sfinansować takie działania - mówi Róża Gruszecka, zastępczyni dyrektora wydziału finansów i budżetu w urzędzie wojewódzkim.

Zobacz zdjęcia pałacu z czasów świetności na http://www.gmerek.net.pl. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

Image

Dawid Zielkowski - Gazeta Wyborcza Wrocław

Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3575 ... ruiny.html

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00

 

Pałac w Bożkowie niszczeje w oczach. Są na niego chętni

Postprzez eyango » Środa, 17 Luty 2010, 12:44

Image
Konserwator chce, by właściciel stracił zabytek. Będzie miał jednak prawo do odszkodowania (© Dariusz Gdesz)

[b]Konserwator zabytków w Wałbrzychu chce wystąpić z wnioskiem o wywłaszczenie pałacu w Bożkowie.


Właściciel - polsko-irlandzka firma Fenelon Group - doprowadziła zabytek do ruiny. Dziś jedynym sposobem na to, by obiekt całkiem nie zniszczał, jest oddanie go w ręce inwestora, który wreszcie zajmie się remontami.

Szkopuł jednak w tym, że wywłaszczenie może wcale nie dojść do skutku. Okazuje się, że inwestor, który przejmie zabytek, będzie musiał zapłacić właścicielowi odszkodowanie. Tak mówią przepisy. A na to chętnych nie ma. Zwłaszcza że kwota byłaby niemała, sięgająca kilku milionów złotych - tyle może wynosić wartość rynkowa pałacu.

Takich pieniędzy nie jest w stanie wyłożyć gmina Nowa Ruda, na terenie której pałac stoi, czy powiat kłodzki, choć za sprzedaż posiadłości do budżetu trafiły ponad 2 mln zł.- A zgodnie z prawem w przypadku wywłaszczenia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa pieniądze powinien zapewnić wojewoda - mówi starosta Krzysztof Baldy. Wojewoda jednak też nie planuje wykładać pieniędzy na pałac. - W tegorocznym budżecie nie przewidziano środków na wywłaszczenia nieruchomości - mówi Celina Dzidziak, dyrektor wydziału finansów i budżetu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Osiemnastowieczna posiadłość wystawiona jest na sprzedaż m.in. na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Oferty są dwie: 9 mln zł i 10,5 mln zł. Zainteresowanych kupnem brak.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że pałac w Bożkowie podzieli los innych niszczejących zabytków na Dolnym Śląsku. Przykłady można mnożyć.

Jednym z nich jest popadający w ruinę XVI-wieczny pałac w Gorzanowie koło Bystrzycy Kłodzkiej, który kilkanaście lat temu za 10 tys. zł kupiła Austriaczka z polskim paszportem. Kobieta nic nie zrobiła w zabytkowym budynku i jest dla urzędników nieosiągalna. Gdyby doszło do wywłaszczenia, o co starał się wojewódzki konserwator zabytków, otrzymałaby 750 tys. zł odszkodowania. Na tyle wyceniono obecną wartość nieruchomości. Ostatecznie starosta kłodzki odmówił wszczęcia postępowania i sprawa utknęła w martwym punkcie.

Dziś można dewastować, nie ponosząc kary
Z Barbarą Obelindą, wojewódzkim konserwatorem zabytków w Wałbrzychu, rozmawia Natalia Wellmann

Dlaczego chcecie wystąpić z wnioskiem o wywłaszczenie? [/b]
To jedyne, co w tej sytuacji jeszcze możemy zrobić. Kolejne ponaglenia właściciela nie odnosiły skutku. Jedyna szansa w prokuraturze, która tak ich wystraszy, że zamiast sprzedawać pałac za 10 mln zł, będą chcieli za niego zaledwie 3 mln zł.

Okazuje się jednak, że odebranie pałacu wcale nie będzie proste...
Cały problem w przepisach prawnych, które trzeba zmienić. Wciąż walczymy o wprowadzenie do ustawy o ochronie zabytków zapisu, który zezwalałby na odebranie nieruchomości właścicielowi, jeśli doprowadza swoją posiadłość do ruiny. Niestety, mimo deklaracji różnych parlamentarzystów, ten problem pozostaje nietknięty.

Jak teraz wyglądają przepisy?
Dziś można w Polsce kupić zabytek z 50-procentową ulgą i albo zrobić na tym interes, sprzedając go za cenę znacznie wyższą, albo zdewastować, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. I dopóki przepisy się nie zmienią, dalej wiele zabytków będzie niszczeć.

Natalia Wellmann - Polska Gazeta Wrocławska

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/stronagl ... ,id,t.html

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

Czy książę Karol uratuje pałac w Bożkowie?

Postprzez eyango » Wtorek, 9 Marzec 2010, 23:45

Elisabeth von Küster, szefowa Fundacji Ochrony Kultury Śląskiej i właścicielka pałacu w Łomnicy koło Jeleniej Góry, nie ochłonęła jeszcze z wrażenia po tym, jak otrzymała zaproszenie do Warszawy na spotkanie z księciem Walii Karolem.

W trakcie rozpoczynającej się 15 marca wizyty w Polsce książę zamierza poświęcić sporo uwagi popadającym w ruinę zabytkowym, dolnośląskim rezydencjom.

Image

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

[Dolny Śląsk] Niszczejące pałace na Dolnym Śląsku czekają na inwestorów (Posłuchaj)

Postprzez Orzech » Środa, 10 Marzec 2010, 11:41

Joanna Lamparska, autorka przewodników po naszym regionie ostrzegała w Radiu Wrocław przed pochopną decyzją o kupnie takiego obiektu, bo choć cena może być atrakcyjna, to jednak dopiero początek ogromych wydatków.

Joanna Lamparska zwraca uwagę, że mogą pojawić się niespodziewane wydatki... Jakie? Przykładowo: renowacja drogocennych fresków. (Posłuchaj):


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Zamek Grodziec] Rusza remont dachu na zamku w Grodźcu

Postprzez Orzech » Czwartek, 11 Marzec 2010, 18:44

Ruszy odkładany od lat remont dachu na zamku w Grodźcu. Ministerstwo kultury przyznało gminie Zagrodno 250 tys. zł dotacji na ten cel.

- Jeszcze tej jesieni zamierzamy udostępnić do zwiedzania krużganki - zapowiada kasztelan Grodźca Zenon Bernacki. Do tej pory nie można było wpuszczać tam turystów ze względu na lecące z góry dachówki.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Zamek Lenno] 700 tysięcy złotych dla remont zamku Lenno

Postprzez Orzech » Czwartek, 11 Marzec 2010, 19:25

Ministerstwo Kultury 700 tysięcy złotych na kontynuację odbudowy murów obronnych zamku Lenno. Swój wkład w ratowanie wleńskiego zamku miał poseł Marcin Zawiła.

Ministerstwo kultury po raz kolejny doceniło starania samorządowców z Wlenia w ratowanie najstarszego, murowanego zamku w Polsce. Tym razem skarb państwa przyznał 700 tysięcy złotych na odbudowę zawalonego odcinka muru obronnego, który runął w kwietniu 2006 roku.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Urzędy już nie będą zwracały pałaców

Postprzez Orzech » Piątek, 12 Marzec 2010, 11:43

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego może zamknąć drogę do odzyskania nieruchomości ziemskich zabranych podczas reformy rolnej.

W postanowieniu z 1 marca 2010 r. (sygn. akt P 107/08) TK uznał, że § 5 rozporządzenia ministra rolnictwa z 1945 r. do dekretu o reformie rolnej utracił moc obowiązującą już w 1958 r. wraz z zakończeniem reformy. Organy administracji nie mają więc podstawy prawnej do wydawania decyzji stwierdzających, czy dana nieruchomość ziemska była faktycznie objęta przepisami dekretu o reformie rolnej.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Re: [Wątek zbiorczy] Zamki i pałace Dolnego Śląska (remonty, sprzedaż)

Postprzez Orzech » Niedziela, 14 Marzec 2010, 14:17

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Dolny Śląsk] Książę Karol pomoże ratować dolnośląskie zamki. Spotka się z ministrem kultury

Postprzez Orzech » Wtorek, 16 Marzec 2010, 16:58

Książę Karol zainteresował się dolnośląskimi zamkami. Ma o nich we wtorek rozmawiać z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.

Jedna czwarta polskich zamków, dworków i folwarków jest właśnie na Dolnym Śląsku. Pasjonaci chcą stworzyć tam drugą Dolinę Loary. Tyle, że będzie to polska Dolina Bobru - Nie mamy się czego wstydzić. Zamek w Łomnicy, Wojanów Bobrów, w Janowicach Wielkich jest pałac, idąc dalej w dół Bobru mamy kolejne trzy pałace we Wleniu, Płakowice koło Lwówka Śląskiego, potem pałac w Brunowie - wylicza Krzysztof Korzeń z fundacji "Dolina Pałaców i Ogrodów". Są oddalone od siebie często o kilkaset metrów. Na powierzchni stu kilometrów kwadratowych jest ponad 30 zjawiskowych rezydencji.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Dolny Śląsk] Książę Karol pomoże ratować nasze pałace

Postprzez Orzech » Środa, 17 Marzec 2010, 00:14

Powstał polsko- brytyjski zespół, który przygotuje dokumentację zabytków i ofertę dla przyszłych inwestorów

Oczekiwania Dolnoślązaków się sprawdziły. Brytyjski następca tronu zajmie się zrujnowanymi zabytkami na Śląsku. Wprawdzie nie kupi żadnego pałacu, ale obejmie patronatem działania polsko-brytyjskiego zespołu stworzonego do ratowania upadających budowli. - Książę był bardzo zainteresowany naszymi zabytkami - mówi Andrzej Kubik, dolnośląski konserwator zabytków, który wczoraj w ambasadzie brytyjskiej brał udział w spotkaniu z księciem Karolem, ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim i osobami związanymi z zabytkami z Polsce.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Dolny Śląsk] Książę Karol nie kupi żadnego zamku na Dolnym Śląsku

Postprzez Orzech » Środa, 17 Marzec 2010, 16:45

Nie sfinansuje też remontu żadnego z nich. Obiecał natomiast patronat nad działaniami polsko-brytyjskiej grupy, która przeprowadzi pilotażowy program renowacji jednego z dworków wiejskich w regionie. Za czyje pieniądze, na razie nie wiadomo.
- Spotkanie było przełomem. Ale nie dlatego, że książę Karol uratuje któryś ze zrujnowanych dolnośląskich zabytków. Ale jego zainteresowanie sprawiło, że Ministerstwo Kultury i Generalny Konserwator Zabytków nie mogą już dłużej udawać, że nie ma problemu - mówi Wojciech Wagner, współautor publikacji "Śląsk: Kraina umierających pałaców".


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Dolny Śląsk] Pałace dla zwykłych ludzi - tak można uratować zabytki

Postprzez Orzech » Piątek, 19 Marzec 2010, 20:46

Mamy 760 zamków, dworów i pałaców, żaden region w Polsce nie ma ich tyle i żaden nie ma ich aż tak zniszczonych. W ich ratowaniu nie pomoże nam ani książę, ani szejk arabski. Spekulacje mediów, które chciały ratować dolnośląskie zabytki za pieniądze podróżującego po Polsce księcia Karola, nie sprawdziły się.

Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Gmina Chocianów] W Parchowie zaopiekują się parkiem i pałacem

Postprzez Orzech » Poniedziałek, 22 Marzec 2010, 20:46

Stowarzyszenie "Nasz Parchów" chce przejąć ruiny pałacu z pobliskim zabytkowym parkiem w Parchowie, w gminie Chocianów, od Agencji Nieruchomości Rolnych - obecnego zarządcy. - Dlatego powołaliśmy organizację - dodaje Stefan Trochanowski, sołtys wsi.

Pochodzących z początku XVIII wieku ruin mieszkańcy nie zamierzają odbudować, bo to przerasta ich możliwości. Oczyszczą je, uporządkują i ogrodzą. Obok ustawią tablice: informacyjne o historii budowli i ostrzegające, że nie jest to obiekt do zwiedzania w środku.

- Park chcemy posprzątać, zrobić alejki, postawić ławeczki - dodaje Stefan Trochanowski.


Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Re: [Wątek zbiorczy] Zamki i pałace Dolnego Śląska (remonty, sprzedaż)

Postprzez Orzech » Wtorek, 23 Marzec 2010, 18:16

Spółka Davotech, właściciel Pałacu Gruszów w powiecie świdnickim wyremontuje ten zabytkowy obiekt i urządzi w nim niewielki hotelik. Kolejny dolnośląski pałac odzyska swój blask.

Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Dolny Śląsk] Książę Karol kupi u nas zamek. Tylko który?

Postprzez Orzech » Piątek, 26 Marzec 2010, 17:53

Następca brytyjskiego tronu podjął decyzję o uratowaniu popadającej w ruinę rezydencji w naszym regionie. Do wakacji ma być znana lista zabytków, z której wybierze ten jeden. Na liście mogą się znaleźć pałace w Bożkowie, Dobrocinie, Wiśniowej, Dobromierzu, Roztoce, Ścinawce Średniej-Sarnach i Kluczowej. Książę szuka rezydencji w środku wsi, z folwarkiem.

Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Powiat lubiński] Ruszyła odbudowa zdewastowanego pałacu w Chróstniku.

Postprzez Orzech » Wtorek, 30 Marzec 2010, 22:35

Przed budowlą, którą nabył Dariusz Miłek, pojawił się ciężki sprzęt. Pałac należał do najokazalszych w tej części Dolnego Śląska.

Pałac Chrostniku, jak podaje Henryk Rusewicz w książce "Historia i zabytki powiatu lubińskiego", powstał w latach 1723-1728 w miejscu wcześniejszego zamku rodziny Brauchistch (Brzuchaczy), do których należała wieś. Przodkowie rodu mieli brać udział w bitwie pod Legnicą w 1241 r. Jeden z jego potomków należał do bardziej znaczących dowódców wojsk hitlerowskich - Walther von Brauchitsch kierował agresją na Polskę w 1939 r. i Związek Radziecki w 1941 r. Autorem założeń architektonicznych barokowego pałacu był Martin Frantz, który projektował również budowle w Rząśniku i Chocianowie. Z czasem pałac zmieniał właścicieli. Od 1939 r. stał się rezerwową kwaterą dyrekcji kolei z Wrocławia.Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

[Mysłakowice] „Szkolny” pałac na sprzedaż?

Postprzez Orzech » Wtorek, 1 Czerwiec 2010, 18:44

Trwa wycena Pałacu Królewskiego w Mysłakowicach. Planowana jest bowiem sprzedaż tego okazałego gmachu. Pozyskane pieniądze mają trafić na pulę przeznaczoną na budowę nowej szkoły, która od 1951 roku mieści się we wnętrzach zabytku, który ma zupełnie inne cele.Choć placówka obejmuje także budynek sąsiedni, w pałacu brakuje obecnie miejsca, aby swobodnie prowadzić zajęcia. W 2012 roku powstaną najprawdopodobniej dwa nowe oddziały, ponieważ naukę rozpocznie duża grupa sześciolatków.

Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Jest szansa, że książę Karol stanie się właścicielem renesansowego dworu „Sarny” w Ścinawce Górnej

Postprzez Orzech » Niedziela, 13 Czerwiec 2010, 21:49

Ten zabytkowy obiekt znalazł się w raporcie „Śląsk: kraina umierających pałaców”. Książę Karol po ostatniej wizycie w Polsce nie ukrywał zdziwienia, że na Dolnym Śląsku jest wiele zabytkowych pałaców i zamków, które popadają w coraz większą ruinę. W efekcie postanowił, że uratuje jeden z nich. Zakupem, a później remontem takiego obiektu zajmie się jedna z fundacji kierowanych przez brytyjskiego następcę tronu. Brytyjczycy stawiają jednak konkretne wymagania.

Image

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 167122
Ostatnio zalogowany: 03-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Następna

Dodaj komentarzDodaj wiadomosc

Aby napisać odpowiedź zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Powróć do dolnośląskie - remonty kamienic i zabytków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron facebook