InvestMap, Ogólnopolski Portal Inwestycyjny

Dodaj komentarz Dodaj wiadomość

[Wrocław] Ogród Chiński

[Wrocław] Ogród Chiński

Postprzez Orzech » Niedziela, 21 Wrzesień 2008, 13:53

 
"Ogród powstać ma na terenie wykorzystywanym dotąd przez ogrodnictwo, czyli między ulicami Mickiewicza, Kopernika, Dębowskiego i 9 Maja. Zajmie 10 hektarów, które poddane zostaną gruntownemu przekształceniu. Ma być gotowy na rok 2012"


Więcej o Ogród Chiński w dziale inwestycje.

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 145609
Ostatnio zalogowany: 27-11-2014
Miejscowość: Wrocław

[Wrocław] Ogród Chiński

Postprzez Orzech » Niedziela, 21 Wrzesień 2008, 13:53

Chiński obok japońskiego

Aneta Augustyn 2008-09-16, ostatnia aktualizacja 2008-09-16 12:14

Herbaciarnia, tai chi wśród brzoskwiń i wyspy nieśmiertelnych - wrocławscy i chińscy architekci opracowali koncepcję chińskiego ogrodu, który być może powstanie w parku Szczytnickim

- W świecie zapanowała moda na chińskie ogrody, można je spotkać zwłaszcza w USA, a na naszym kontynencie m.in. w Berlinie i Zurichu - mówi prof. Alina Drapella-Hermansdorfer, kierowniczka zakładu kształtowania środowiska na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Ogród miałby zajmować pięć hektarów między ulicami Kopernika a 9 Maja. - To dziś kompletnie zaniedbany teren, na którym chcemy stworzyć miejsce tętniące życiem, z infrastrukturą, której tak brakuje w parku Szczytnickim - opowiada kierownik projektu. Wrocławianie pracowali wspólnie z dr Fan Jung Fang oraz prof. Chen Qionling, architektami z Human Agricultural University w Changshua (południowe Chiny). Oboje są specjalistami od tradycyjnej architektury chińskiej. Dzięki ich wskazówkom ogród będzie pełen symboli - dobór kamieni, roślin i rozkład według stron świata jest dla Chińczyków bardzo istotny.- To będzie jedyny na świecie ogród wzorowany na cesarskim - zapewnia architekt. - Zaczerpnęliśmy inspiracje z Yuanming, kompleksu ogrodów cesarskich pod Pekinem, które powstały w 1709 roku. Nie ma doskonalszego wzoru do naśladowania.

Do ogrodzonej murkiem enklawy poprowadzą cztery bramy: żółwia, smoka, tygrysa i główna brama Feniksa, od południa. W przeciwieństwie do ogrodu japońskiego, w którym można tylko spacerować, w chińskim będzie można zjeść czy posłuchać wykładów. Cztery drewniane pawilony pomieszczą m.in. orientalną restaurację i salę medycyny chińskiej.

- Wschód przeznaczyliśmy dla dzieci, bo ta strona świata jest im symbolicznie przypisana - tłumaczy Alina Drapella-Hermansdorfer. - W pawilonie wschodnim będą mogły uczyć się origami, klejenia latawców czy podstaw kaligrafii. Zachód jest kojarzony z mądrością, więc w pawilonie zachodnim znajdzie się herbaciarnia: miejsce wyciszenia, refleksji. Natomiast niewielki "sroczy mostek" nawiązuje do opowieści o córce bogów, która zakochała się w pasterzu. Zamienieni w gwiazdy kochankowie mogą się spotkać raz do roku, gdy sroki rozpinają między nimi pomost ze swoich skrzydeł.

Rośliny również będą sadzone zgodnie z chińską symboliką, powiązaną ze stronami świata i porami roku. Na wschodzie wiosna, czyli magnolie i piwonie, na południu lato - kamelie i hibiskusy, na zachodzie jesień - chryzantemy, na północy - sosny, wierzby, bambusy. Sad brzoskwiniowy, symbolizujący nieśmiertelność, posłuży do ćwiczeń tai chi. Spacerujący będą mogli przysiąść na bambusowych ławkach lub pękatych kamiennych bębnach. Dekoracją ogrodu będą kamienie przypominające płomienie i pędy roślin sprowadzone z Chin.

- Ambasador Chin obiecał pomoc - mówi kierownik projektu. - Jest już także gotowa ekspertyza wodna, która potwierdza, że można w tej części parku zrobić nowy staw - dodaje.

Do podświetlanych nocą trzech "wysp nieśmiertelnych" (jedna kwadratowa) pośrodku akwenu będzie można dopłynąć łódką. Samemu lub z przewoźnikiem, który będzie urządzał pokazy łowienia ryb z kormoranem.

Koncepcja ogrodu chińskiego powstała na zlecenie miasta. - Nie jest jeszcze zatwierdzona, choć jest interesująca. Trudno, żeby nam się cesarski ogród nie podobał - mówi Mieczysław Popławski z Zarządu Zieleni Miejskiej. - Myślę, że ewentualne prace ruszą nie wcześniej niż za cztery lata.

Ogród Chiński jest częścią proponowanych przez architektów uzupełnień w parku Szczytnickm, najstarszym (XVIII w.) i największym w mieście (100 ha). Prof. Alina Drapella-Hermansdorfer: - Proponujemy także nazwać poszczególne zakątki, na przykład polanę Neisserów, którzy tu mieli swój dom [Albert Neisser był znanym dermatologiem i wenerologiem, odkrywcą rzeżączki - przyp. red.]. Może inne części parku warto nazwać imieniem Zbyszka Cybulskiego albo Anny German, która również tu mieszkała? Jesteśmy ciekawi opinii Czytelników.


** Wystawa „Nowe oblicza parku Szczytnickiego", dr hab. inż. arch. Alina Drapella-Hermansdorfer, Politechnika Wrocławska, bud. C-13, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, hol, 9-23 września

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,88047,5699972.html

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 145609
Ostatnio zalogowany: 27-11-2014
Miejscowość: Wrocław

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00
 

Re: [Wrocław] Ogród Chiński

Postprzez Orzech » Niedziela, 21 Wrzesień 2008, 13:55

Mapa parku Szczytnickiego:

1. dawny amfiteatr, 2. Pawilon Czterech Kopuł i WFF, 3. projektowane 'Ogrody gier terenowych (krykiet, bule)' (wraz ze strefą wejściową od ul. L. Różyckiego),4. Kolumna króla Fryderyka Wilhelma II, 5. Wężowe Wzgórze (niegdyś ze sztucznym wodospadem, relikt najstarszego rozplanowania ogrodu książęcego) wraz z planowanym strumieniem (niebieska linia przerywana), 6. projektowane Centrum Orientalne (wraz z parkingiem dla Zespołu Olimpijskiego i Hali Stulecia), 7. projektowany parking

Image
Autor: Łukasz Dworniczak

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/51,8804 ... 2.html?i=1

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 145609
Ostatnio zalogowany: 27-11-2014
Miejscowość: Wrocław

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00

 

Dodaj komentarzDodaj wiadomosc

Aby napisać odpowiedź zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Powróć do dolnośląskie - sport i rekreacja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron facebook