InvestMap, Ogólnopolski Portal Inwestycyjny

Dodaj komentarz Dodaj wiadomość

Droga ekspresowa S8 Wrocław - Warszawa - Białystok

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Orzech » Czwartek, 23 Październik 2008, 23:01

Nie pojedziesz S-8 na mecze Euro

Piotr Wasiak

To już pewne. Trasą S-8 nie pojedziemy na mecze mistrzostw Europy do Wrocławia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zdąży wybudować wszystkich dróg na Euro 2012 i wycofała się ze złożonych obietnic. To oznacza porażkę rządu.
Już w czerwcu alarmowaliśmy, że drogowcy nie zdążą zbudować 45-kilometrowego odcinka między Łodzią a Sieradzem. Wyliczyliśmy, że wszystkie procedury - przetargi i projekty - potrwają co najmniej do 2011 r. Zabrakłoby już czasu na budowę. Urzędnicy zaprzeczali lub łagodzili sprawę. Niestety, okazało się, że mieliśmy rację. Kilka dróg ekspresowych - między innymi S-8 łącząca Łódź z Wrocławiem - nie powstanie na czas.


Potwierdza to Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA, instytucji podlegającej ministrowi Cezaremu Grabarczykowi: - Uaktualniliśmy terminarz. W kilku miejscach pojawiły się problemy i chcemy, żeby podawane daty były realne. Będziemy się starać jak najszybciej wykonać te inwestycje, ale musimy być przygotowani na drobne opóźnienia. Dotyczą niewielkich fragmentów.

Największy poślizg w przygotowaniach do budowy S-8 jest w województwie łódzkim: od autostrady A-1 w okolicach Rzgowa do Sycowa. Powodem są głównie wcześniejsze spory, którędy droga ma przebiegać: koło Łodzi czy przez Bełchatów. GDDKiA i poprzedni minister Jerzy Polaczek kilkakrotnie próbowali przeforsować ten drugi wariant. Dopiero w tym roku urzędnicy ogłosili ostateczny przebieg koło Łodzi i rozpisali przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Firma do 2010 r. ma rozrysować "ekspresówkę" na papierze.

- Poprzedni rząd nie poczynił żadnych przygotowań - podkreśla Andrzej Owczarek, senator PO, pomysłodawca stowarzyszenia na rzecz budowy drogi S-8. - Potwierdza to dokument przygotowany przez Najwyższą Izbę Kontroli. Najbardziej napięty jest teraz harmonogram prac nad odcinkiem Sieradz-Walichnowy. Rzeczywiście ten fragment może być otwarty dopiero po Euro.

Co brak dobrego dojazdu do Wrocławia podczas Euro 2012 oznacza dla Łodzi? - Sytuacja jest niepokojąca. Łódź, miasto w centrum kraju, miała duże szanse stać się bazą noclegową dla kibiców. Dzięki krzyżującym się w naszym regionie autostradom i drogom ekspresowym łatwo dojechaliby na wszystkie stadiony. Jeśli będzie przerwa w drodze S-8, dojazd do Wrocławia będzie utrudniony - ocenia dr inż. Remigiusz Kozłowski, opiekun koła naukowego Uni-Logistics, działającego przy Uniwersytecie Łódzkim.

Według dr. Kozłowskiego skutki niewybudowania na czas fragmentu S-8 można nieco zniwelować. Trzeba wyremontować gruntownie obecne drogi. Zwłaszcza krajową "czternastkę". Trzeba też walczyć, by odcinek S-8 przebiegający bezpośrednio od A-1 do obwodnicy Pabianic, był gotowy przed Euro 2012. Tego jednak GDDKiA także nie jest w stanie zagwarantować.

Według urzędników budowa autostrad A-1 i A-2 nie jest zagrożona. Obie trasy mają być gotowe do 2011 roku. - Autostrady są dla nas priorytetem - mówi Maciejewski.

Gdzie jeszcze będą opóźnienia

* Droga ekspresowa S-5 łącząca Poznań z Wrocławiem

* S-7 z Krakowa do Radomia (w kierunku Warszawy)

* Fragmentu S-17 z Lublina do Warszawy

* S-3 na odcinku Legnica Nowa Sól

* S-19 (Rzeszów - Barwinek).

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 166849
Ostatnio zalogowany: 01-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Orzech » Wtorek, 18 Listopad 2008, 20:36

Nowy kontrakt AKME

18.11.2008 11:38 wtorek

Firma AKME rozpoczyna prace badawcze pod przyszłą drogę S8 na odcinku Wrocław – Syców. Badany obszar swoim zasięgiem obejmie blisko 50 ha.

Archeolodzy z firmy budowlano – archeologicznej AKME w konsorcjum z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie i Ośrodkiem Naukowo – Konserwatorskim PKZ z Poznania będą prowadzić badania na głębokości do 2,5 m. W sumie ich prace obejmą cztery stanowiska o powierzchni od 0,4 do ponad 4 ha w miejscowościach Łozina, Ramiszów i Pasikurowice. Prace potrwają do połowy 2009 roku. Droga ekspresowa S8 połączy Wrocław i Budzisko na granicy z Litwą. W sumie przebiegać będzie przez cztery aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką.
Nowy kontrakt AKME ma znaczenie nie tylko biznesowe, ale przede wszystkim archeologiczne, ponieważ w czasie prac archeolodzy spodziewają się ciekawych odkryć. Badania mają pomóc m.in. w ustaleniu położenia dawnego cmentarza, na którego ślady trafiali mieszkańcy tych terenów jeszcze przed drugą wojną światową.

– Z wstępnych badań geologicznych przeprowadzonych na tym terenie wynika, że znajdują się tutaj ślady osad kultur łużyckiej, przeworskiej, wczesnośredniowiecznej oraz pochodzącej z późnego średniowiecza z okresu neolitu kultury Amfor Kulistych. Teraz mamy szansę dowiedzieć się nowych rzeczy – mówi dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy AKME.

Podobny kontrakt firma AKME prowadziła pod budowę drogi S3 na odcinku Gorzów Wielkopolski – Międzyrzecz. W sumie naukowcy przebadali blisko 4,5 ha powierzchni. Efektem badań były odkrycia z epoki kamienia aż po XIX wiek, a także odsłonięcie systemu umocnień z II wojny światowej. Kolejne doświadczenie przy inwestycjach drogowych AKME zdobyło ostatnio podczas prac przy jednym z kluczowych dla stolicy Dolnego Śląska przedsięwzięciu – budowie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Tam firma zrealizowała kontrakt o wartości blisko miliona złotych.

AKME

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 166849
Ostatnio zalogowany: 01-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00
 

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Godfath3r » Czwartek, 20 Listopad 2008, 09:58

Ruszają prace przy budowie S-8 do Warszawy
Magda Nogaj
2008-11-20, ostatnia aktualizacja 2008-11-19 16:34


Na terenie planowanej drogi ekspresowej Wrocław - Warszawa w przyszłym tygodniu rozpoczną się badania archeologiczne. Bez nich budowa nie mogłaby się rozpocząć

Ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetarg na wykonanie prac wygrało konsorcjum złożone z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie i Ośrodka Naukowo-Konserwatorskiego PKZ z Poznania. Archeolodzy prowadzić będą wykopaliska na 24 stanowiskach. W sumie przebadają około 50 hektarów terenu, którym w przyszłości biec ma dolnośląski odcinek drogi ekspresowej S-8 Wrocław - Syców.

- Prace planujemy rozpocząć w przyszłym tygodniu. W pierwszym etapie prowadzone będą w pobliżu miejscowości Łozina, Ramiszów, Pasikurowice, Łosice i Januszkowice - mówi Aleksander Limisiewicz, dyrektor wrocławskiej firmy Akme, która jest podwykonawcą prac.

Ze wstępnych badań archeologicznych wynika, że na tych terenach znajdują się ślady kultury neolitycznej, a także stanowiska z młodszej epoki kamienia, kultury łużyckiej i przeworskiej (okres wpływów rzymskich) oraz wczesnego średniowiecza, gdy przybyli na te ziemie Słowianie.

- Zawsze marzymy, że podczas takich prac odkryjemy coś wyjątkowego. Jednak najczęściej nie znajdujemy niczego, czego wcześniej byśmy nie znali - mówi Limisiewicz. - Prace niemniej trzeba wykonywać z największą starannością. Archeolog na stanowisku jest jak saper na minie. Jeśli się pomyli, zniszczy znalezisko, a więc naszą historię.

Wykopaliska potrwają do czerwca przyszłego roku. Kiedy rozpocznie się budowa drogi, wciąż jednak nie wiadomo. GDDKiA dopiero na początku roku zamierza rozpisać przetarg w systemie "zaprojektuj i zbuduj". Kontrakt jest bardzo intratny. Można się więc spodziewać, że konkurujące o niego firmy składać będą liczne protesty, czym opóźnią budowę. Potem jeszcze kilka miesięcy poczekamy, nim trasa zostanie zaprojektowana.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Awatar użytkownika
Godfath3r

 
Posty: 1539
Ostatnio zalogowany: 07-03-2014
Miejscowość: Warszawa/Wrocław

Postprzez » Środa, 27 Listopada 2010, 12:00

 

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Godfath3r » Czwartek, 1 Styczeń 2009, 13:59

Zamawiający: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
ul. Żelazna 59
00-848 Warszawa

Przedmiot zamówienia: Budowa drogi S-8 Wrocław - Psie Pole - Syców etap I - Wrocław (węzeł Pawłowice) - Oleśnica (węzeł Dąbrowa)
Numer przetargu: GDDKiA O/WR 59/PO/R/R-2/2008

Termin realizacji: Okres w miesiącach : 30

Wadium: Wykonawcy zaproszeni do składania ofert będą zobowiązani do wniesienia wadium w wysokości 10 000 000 PLN (słownie złotych: dziesięć milionów)

Kryteria wyboru ofert i ich znaczenie:
Najniższa cena - 100%

Uprawniony do kontaktu z wykonawcami: Pani Magdalena Dec :071-3347363

Miejsce i termin składania ofert: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 186
53-139 Wrocław , pok. 106

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 11.02.2009 godz. 13:00

Zakres przetargu: roboty budowlane

Podstawa prawna: ustawa Prawo zamówień publicznych

Rodzaj procedury: ograniczony

Źródło - GDDKiA.gov.pl

Awatar użytkownika
Godfath3r

 
Posty: 1539
Ostatnio zalogowany: 07-03-2014
Miejscowość: Warszawa/Wrocław

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Godfath3r » Czwartek, 1 Styczeń 2009, 14:01

Zamawiający: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
ul. Żelazna 59
00-848 Warszawa

Przedmiot zamówienia: Budowa drogi S-8 Wrocław - Psie Pole - Syców, etap II - Oleśnica (węzeł Cieśle) - Syców (węzeł Syców Wschód)

Numer przetargu: GDDKiA O/WR 60/PO/R/R-2/2008

Termin realizacji: Okres w miesiącach : 30

Wadium: Wykonawcy zaproszeni do składania ofert będą zobowiązani do wniesienia wadium w wysokości 10 000 000 PLN (słownie złotych: dziesięć milionów)

Kryteria wyboru ofert i ich znaczenie: Najniższa cena - 100%

Uprawniony do kontaktu z wykonawcami: Pani Magdalena Dec :071-3347363

Miejsce i termin składania ofert: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 186
53-139 Wrocław , pok. 106

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 11.02.2009 godz. 13:00

Zakres przetargu: roboty budowlane

Podstawa prawna: ustawa Prawo zamówień publicznych

Rodzaj procedury:
ograniczony

Źródło - GDDKiA.gov.pl

Awatar użytkownika
Godfath3r

 
Posty: 1539
Ostatnio zalogowany: 07-03-2014
Miejscowość: Warszawa/Wrocław

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Gregs » Czwartek, 19 Luty 2009, 10:48

Droga S8 szybka tylko do Sycowa

Droga Wrocław-Warszawa skończy się już po niecałych 60 kilometrach. Za budowę S8 NIK karci wszystkich kolejnych ministrów infrastruktury.
Przed Euro 2012 ekspresową trasą z Wrocławia do Warszawy dojedziemy zaledwie do Sycowa. To niespełna 60 kilometrów za stolicą Dolnego Śląska. Reszta, czyli około 300 kilometrów drogi, istnieje ciągle tylko w wirtualnym świecie i już wiadomo, że nie powstanie do mistrzostw. To koniec z marzeniami o dojeździe do Warszawy w niecałe cztery godziny.


Jakby tego było mało, Ministerstwo Infrastruktury wybrało inny wariant przebiegu tej trasy, niż zaakceptowała Unia Europejska. Po kłótniach o przebieg drogi ministerialni urzędnicy ostatecznie uparli się, by S8 biegła przez Łódź. Tymczasem ich koledzy z Unii chcą dofinansować trasę pod warunkiem, że będzie prowadziła przez Piotrków Trybunalski. To wywołało spore zamieszanie i długotrwałe poszukiwania pieniędzy na budowę.

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli wytykają w swoim raporcie o przygotowaniach do budowy drogi, że możemy stracić prawie 800 mln zł unijnego dofinansowania.
- Zmiana przebiegu drogi S8 spowodowała, że nie została uwzględniona na mapie tak zwanych transeuropejskich sieci transportowych - tłumaczy Barbara Stasiak z biura prasowego NIK w Warszawie. - A to właśnie oznacza, że nie będziemy skorzystać z dofinansowania z Funduszu Spójności Unii.

Za opóźnienia są odpowiedzialni urzędnicy z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo to oni mieli zrealizować najważniejszy kawałek drogi. Problemem są dwa konkretne odcinki. Jeden powinien wieść z miejscowości Walichnowy w powiecie wieruszowskim do Łodzi i liczyć około 200 km. Potem kierowcy mieli zjeżdżać budowaną autostradą A1 do Piotrkowa Trybunalskiego i dalej jechać drugim odcinkiem ekspresowej drogi S8. Ten miał powstać przez modernizację obecnej drogi krajowej nr 8 w stronę Warszawy. Ale już wiadomo, że pierwszy odcinek na pewno nie powstanie do 2012 roku, natomiast budowa drugiego jest mocno zagrożona.

"Istnieje obawa, że nie zostaną dotrzymane terminy oddania do użytku odcinka Piotrków Trybunalski" - granica województwa łódzkiego i mazowieckiego przed EURO 2012 - czytamy w raporcie NIK. To by oznaczało, że na mistrzostwa będzie gotowy tylko 50-kilometrowy odcinek drogi przez Dolny Śląsk.

Inspektorzy NIK zarzucają GDDKiA nieprzestrzeganie terminów, ociąganie się z realizacją inwestycji, bałagan w procedurach i braki w projektach. Wytykają też kolejnym ministrom infrastruktury, rządzącym od 1993 roku, że uparcie wyznaczali trasy przez Łódź zamiast przez Piotrków Trybunalski, co ułatwiłoby finansowanie drogi.

Urzędnicy z centrali Dyrekcji Dróg biją się w pierś. Już przygotowali plan naprawczy. Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że jest inny pomysł na finansowanie inwestycji.

Co najmniej do 2013 r. w kierunku Warszawy przez województwo łódzkie będziemy ciągle jeździli fatalną krajową ósemką.
- Poza obwodnicą Oleśnicy ta droga to porażka. Wąska, rozjeżdżona i niebezpieczna - denerwuje się Michał Jacobson, kierowca ciężarówki z wrocławskiej firmy transportowej. - Duża część ważnej i ruchliwej drogi wiedzie przez tereny zabudowane. To niebezpieczne dla mieszkańców i kierowców - dodaje.

Tymczasem na swoim portalu droginaeuro.pl GDDKiA ciągle chwali się, że trasa S8 będzie gotowa do 2011 roku. Sami urzędnicy jednak już w rozmowach przyznają nam, że to niemożliwe.
- Przynajmniej jeśli chodzi o najdłuższy odcinek: Walichnowy-Łódź. Ten był wpisany w plany na lata 2011-2015. Drugi, z Piotrkowa Trybunalskiego do granicy województwa mazowieckiego, ma większe szanse. Zaczyna być już projektowany - przyznaje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

NIK widzi budowę tej drogi w czarnych kolorach.
- Inwestycja przed Euro jest zagrożona - czytamy w raporcie pokontrolnym. Czarne chmury, zdaniem NIK, wiszą też nad dofinansowaniem z Unii w wysokości prawie 800 mln zł.
Czy nie stracimy tych pieniędzy? Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że nie. A w dodatku przyspieszy budowę.

Według Mikołaja Karpińskiego, rzecznika prasowego ministra infrastruktury, żadne pieniądze z Unii nie przepadną.
- Przewidywane wcześniej pieniądze z funduszu spójności na budowę trasy S8 posłużą na sfinansowanie innych projektów z listy priorytetów - tłumaczy rzecznik. - Ta inwestycja ma już zapewnione inne finansowanie - zapewnia.

Urzędnicy z ministerstwa nie czują się winni tego, że trzymali się przebiegu drogi S8 poza trasą zaakceptowaną przez UE. Nie uważają, żeby było to niedopatrzenie.
- Przebieg drogi S8 przez Łódź jest realizacją zapisów kluczowych dokumentów rządowych, określających sieć dróg ekspresowych i autostrad - twierdzą urzędnicy.

Finansowanie budowy drogi zostało teraz przerzucone na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. To wpisało je do swoich kluczowych projektów drogowych, na które pieniądze da UE z programu infrastruktura i środowisko. Urzędnicy od transportu już przyspieszyli prace. 200 kilometrów drogi z Walichnów do Łodzi ma powstać w 2013 r. Czyli dopiero rok po mistrzostwach Europy.

Z czym zdążą do Euro

* Zgodnie z planem: stadion na Maślicach, obwodnica Wrocławia, przebudowa lotniska, przebudowa Dworca Głównego, budowa stacji kolejowej Wrocław-Stadion, szybki tramwaj na Maślice

* Mogą być problemy: droga Wrocław-Poznań, budowa hoteli, centra treningowe w okolicy Wrocławia, przebudowa ul. Lotniczej, etap od ul. Metalowców do Szczecińskiej, przebudowa ul. Kosmonautów

* Inwestycje zagrożone: droga Wrocław-Warszawa, infrastruktura kolejowa wokół Dworca Głównego

Janusz Krzeszowski - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/963293.html

Awatar użytkownika
Gregs

 
Posty: 4248
Ostatnio zalogowany: 14-06-2013
Miejscowość: Świdnica

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Slaworow » Niedziela, 22 Luty 2009, 19:57

Zmiana terminu składania wniosków - do 25 lutego 2009
Wrocław - miasto spotkań (w korkach i zatłoczonej KZ)

Wrocławska Grupa Eksploracyjna

Slaworow

 
Posty: 331
Ostatnio zalogowany: 09-06-2010
Miejscowość: Wrocław

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Kępiński » Sobota, 27 Czerwiec 2009, 13:25

nie rezygnuje tylko stwierdza oczywisty fakt, że nie da sie tego odcinka wybudować do 2012 roku o czym mówił PIS.

nic na siłę ;)

Kępiński

 
Posty: 1
Ostatnio zalogowany: 27-06-2009
Miejscowość: Kępno

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez Darek » Środa, 2 Wrzesień 2009, 10:40

Pojedziemy z Wrocławia do stolicy szybciej, ale na raty
http://www.polskatimes.pl/gazetawroclaw ... ,id,t.html

Darek

 
Posty: 5479
Ostatnio zalogowany: 09-12-2009

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez teodor » Piątek, 4 Wrzesień 2009, 09:49

Ekspresówka Wrocław – Warszawa prawie cała ...

Wrocławski oddział GDDKiA rozpoczął poszukiwanie inżyniera kontraktu do budowy nowej drogi ekspresowej S8 przez Dolny Śląsk z Wrocławia do Sycowa. Sam przetarg na wykonawcę też jest już bliski rozstrzygnięcia. - Co prawda otwarcie ofert nieco się opóźniło, ale planowane jest na 7 września i liczymy, że jeszcze w tym roku ruszymy z budową - informuje Joanna Wąsiel z wrocławskiego oddziału GDDKi.A.

Na ponad 60 kilometrach drogi ekspresowej S8 przez Dolny Śląsk przejedziemy przez ponad 30 mostów i estakad. Na trasie pojawi się 6 miejsc obsługi pasażera (MOP), gdzie kierowcy się posilą i zatankują paliwo. Droga będzie miała dwa pasy jezdni w każdym kierunku i pas awaryjny. I żadnych skrzyżowań - wjedziemy na nią i zjedziemy na wybudowanych węzłach.


W inwestycję S8 zaangażowane są aż cztery regiony Dolny Śląsk, Wielkopolska, Łódzkie Mazowsze. Oddziały GDDKiA przyspieszyły przygotowania do budowy i większość trasy ekspresowej będzie gotowa do mistrzostw.

Oznacza to, że od 2012 roku na dużej części trasy ekspresowej S8 ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy kraju będziemy mogli jechać bez zatrzymywania się z prędkością 110 km/godz. na liczniku. Nasza podróż do Warszawy będzie wyglądała następująco: nowo wybudowaną, wygodną i szybką drogą ekspresową pojedziemy z Wrocławia do węzła Walichnowy na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego, a potem znowu wskoczymy na krajową ósemkę. - Do Euro 2012 zbudujemy na niej obwodnicę Wielunia i Bełchatowa. Przebudujemy także około 60 km tej drogi krajowej - wylicza Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Po przejechaniu odcinka ósemki na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego wjedziemy znowu na drogę ekspresową. Dostosowana do jej parametrów zostanie tzw. gierkówka, prowadząca z Katowic do Warszawy przez Piotrków Trybunalski. Będzie ona szersza i wyrównana. Bez ryzyka mandatu pojedziemy po niej ponad sto na godzinę. W ten sposób minie nam ponad 130 kilometrów podróży aż do stolicy.

http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Polsk ... 48208.html

teodor

 
Posty: 227
Ostatnio zalogowany: 28-02-2011

Trasa S-8 z Oleśnicy do Sycowa tańsza o połowę

Postprzez eyango » Wtorek, 15 Wrzesień 2009, 21:20

Trasa S-8 z Oleśnicy do Sycowa tańsza o połowę

W przetargu na budowę dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej do Warszawy najtańszą ofertę złożyła firma Skanska.

Zaproponowała, że odcinek z Oleśnicy do Sycowa wybuduje za 468 mln zł. Kosztorys Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dopuszczał koszt o ponad sto procent wyższy. GDDKiA zakładała, że inwestycja może pochłonąć nawet 988 mln zł. Jeśli inne firmy biorące udział w przetargu nie złożą protestów, umowa na budowę S-8 zostanie podpisana na przełomie września i października.

Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Trasa powinna być gotowa w pierwszej połowie 2012 roku.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... olowe.html

eyango

 
Posty: 2996
Ostatnio zalogowany: 10-07-2012

Zaczynają budowę nowej drogi

Postprzez Tsamb » Poniedziałek, 5 Październik 2009, 22:27

Trasą S8 pojedziemy od autostradowej obwodnicy Wrocławia w stronę Sycowa.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drogi ekspresowej S8. Trasa połączy Wrocław z Łodzią i Warszawą. W naszym województwie drogowcy wybudują jej dwa odcinki. Od stolicy Dolnego Śląska do Oleśnicy i stamtąd do Sycowa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że dzięki nowej drodze jazda na tym odcinku będzie bardziej komfortowa.
- Krajowa ósemka, którą teraz jeździmy z Wrocławia do Warszawy, prowadzi przez wsie i miasteczka, a przez to jazda nią jest uciążliwa - tłumaczy Joanna Wąsiel, rzeczniczka oddziału GDDKiA we Wrocławiu. Ale będzie można nią nadal jeździć.


Dolnośląski odcinek S8 będzie miał prawie 50 km długości. Kierowcy pojadą nią dwoma pasami w obie strony. Do dyspozycji będą mieli również pasy awaryjne. Kierowcy wjadą na S8 z autostradowej obwodnicy Wrocławia na węźle Pawłowice (patrz mapka). Wzdłuż drogi powstanie 6 miejsc obsługi podróżnych, czyli parkingów, gdzie będą bary i motele. Droga ma powstać do Euro 2012 roku, bo wykonawcy dostaną 30 miesięcy na wybudowanie trasy od chwili podpisania umów. A to się stanie lada dzień.

Wiadomo już, że fragment trasy od Oleśnicy do Sycowa wykona szwedzka firma Skanska. Przedsiębiorstwo zaproponowało, że jezdnie wybuduje za blisko pół miliarda zł. A GDDKiA miała przeznaczony na inwestycję prawie miliard. Odcinek bliżej Wrocławia prawdopodobnie wybuduje portugalska firma Mota-Engil. Prawdopodobnie, bo w GDDKiA wciąż czekają na ewentualne protesty firm, które złożyły mniej korzystne oferty. Ta Portugalczyków była równie intratna jak Szwedów. Zaoferowali swe usługi za 448 mln zł, czyli o połowę mniej, niż miała do wydania GDDKiA.

Na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia ruszył już remont drogi krajowej w Radomierzu. Remontowane są zatoki autobusowe. Do zakończenia prac, czyli do 10 listopada,mogą być tam korki. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/gazetawroclaw ... ,id,t.html

Tsamb

 
Posty: 3332
Ostatnio zalogowany: 14-05-2014

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez anubis » Poniedziałek, 5 Październik 2009, 22:36

Image

Awatar użytkownika
anubis

 
Posty: 6347
Ostatnio zalogowany: 28-12-2014

Rząd dzieli drogowy tort

Postprzez anubis » Wtorek, 20 Październik 2009, 21:12

Budimex i J&P Avax wybudują 47 km autostrady A4, Skanska i Mota Engil — po ok. 30 km drogi ekspresowej nr. 8 z Wrocławia do Sycowa. Do podziału jest 3 mld zł.

Urząd Zamówień Publicznych dał zielone światło na podpisanie umów na budowę trasy A4 z Jarosława do Korczowej - pisze Rzeczpospolita. Budimex Dromex i Ferrovial Agroman wybudują - za 969,2 mln zł - 25 km autostrady z Jarosławia do Radymna. Kolejne 22 km tej trasy do Korczowej wybuduje grecka firma J&P Avax za 818,5 mln zł.

Image

Awatar użytkownika
anubis

 
Posty: 6347
Ostatnio zalogowany: 28-12-2014

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez teodor » Piątek, 6 Listopad 2009, 10:59

Skanska wchodzi na S8 Oleśnica – Syców

GDDKiA podpisała umowę na realizację drogi ekspresowej S8 na odcinku Oleśnica – Syców (woj. dolnośląskie). Wykonawcą odcinka będzie firma Skanska. Wartość kontraktu na budowę 25-kilometrowego odcinka wynosi ponad 468,6 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w maju 2012 roku.

Dolnośląski odcinek S8 realizowany jest w systemie Projektuj i Buduj. Skanska wybuduje odcinek od węzła Cieśle w okolicy Oleśnicy do węzła Syców Wschód oraz opracuje projekty wykonawcze dla wszystkich robót. System ten znacznie skraca czas realizacji inwestycji.

- Naszym zadaniem będzie budowa ponad 25 km drogi ekspresowej S-8 na odcinku od węzła „Cieśle” w okolicy Oleśnicy do węzła „Syców Wschód” oraz opracowanie projektów wykonawczych dla wszystkich robót — mówi Bogdan Rytwiński, Dyrektor Oddziału Budownictwa Drogowo - Mostowego Skanska we Wrocławiu. - Zbudujemy 19,5 - kilometrowy odcinek drogi po nowym śladzie i dobudujemy drugą jezdnię obwodnicy Sycowa.

W ramach inwestycji powstaną 3 węzły: „Szczodrów”, „Syców Zachód” i „Syców Wschód”, a węzeł „Cieśle” zostanie rozbudowany. Na uzbrojonym terenie powstaną 4 miejsca obsługi podróżnych o charakterze wypoczynkowym (tzw. MOP). Budowanych będzie łącznie 18 wiaduktów, w tym 5 w ciągu drogi ekspresowej S-8, a 13 nad nią. Na całym odcinku Skanska wykona 12 przepustów stalowych dla zwierząt. Kontrakt obejmie także budowę i przebudowę uzbrojenia terenu oraz systemu odwodnienia: rowów, kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjno-infiltracyjnych i urządzeń podczyszczających.

Ze względu na bezpieczeństwo kierowców droga zostanie ogrodzona na całej długości i wyposażona w bariery ochronne. Zainstalowane zostaną również ekrany akustyczne o zróżnicowanej wysokości, od 4 do 8 m. Trasa planowanej S8 omija tereny zabudowane. Podpisanie umowy na kolejny odcinek S8 Wrocław-Oleśnica planowane jest na połowę listopada br.

Skanska realizuje obecnie Północną Śródmiejską Obwodnicę Wrocławia, jej połączenie z lotniskiem oraz I odcinek Łącznika Aglomeracyjnego A4-S8, tzw. wschodnią obwodnicę Wrocławia.

Realizacja drogi ekspresowej S8 jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Jej charakter jest ponadregionalny, ponieważ połączy stolicę Dolnego Śląska z Warszawą. Stworzy nowe bezpieczne połączenie drogowe zapewniające wysoki komfort ruchu.

Źródło: http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Polsk ... 53213.html

teodor

 
Posty: 227
Ostatnio zalogowany: 28-02-2011

Podpisana umowa na kolejny odcinek S8 - do Oleśnicy

Postprzez anubis » Środa, 18 Listopad 2009, 16:08

Podpisana umowa na kolejny odcinek S8 - do Oleśnicy

mag 2009-11-18, ostatnia aktualizacja 2009-11-18 14:55


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę umowę z firmą Mota Engil na budowę drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Oleśnicy. Tym samym cały dolnośląski fragment trasy do Warszawy ma już swoich wykonawców

Mota Engil wybuduje dwie jezdnie po dwa pasy ruchu długości 22 km za niemal 449 mln zł. Ma na to dwa i pół roku.

Drugi na Dolnym Śląsku odcinek trasy - z Oleśnicy do Sycowa - za około 468 mln zł zrealizuje firma Skanska. GDDKiA podpisała z nią umowę dwa tygodnie temu.

Obaj wykonawcy prace rozpoczną od projektowania drogi, która w sumie ma mieć 55 km. Dolnośląski odcinek zaczynać się będzie tuż za węzłem Pawłowice, w miejscu, gdzie kończyć się ma budowana obecnie Autostradowa Obwodnica Wrocławia.

Cała trasa S8 przebiegać będzie na północ od istniejącej drogi krajowej nr 8.


Gazeta Wyborcza Wrocław

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... snicy.html

Awatar użytkownika
anubis

 
Posty: 6347
Ostatnio zalogowany: 28-12-2014

Zaczynają prace przy S8

Postprzez anubis » Środa, 9 Grudzień 2009, 17:29

Jerzy Wójcik
2009-12-09 11:00:07, aktualizacja: 2009-12-09 11:00:07


Trwają już prace przy budowie drogi S8 do stolicy. W tym roku może się zacząć wycinka drzew.

Rozpoczęły się już prace przy budowie dolnośląskiego fragmentu drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Firma Skanska, pracująca na odcinku Oleśnica - Syców, zrobiła już pierwsze pomiary i pracuje nad szczegółami projektu na papierze.
- Jeszcze przed świętami chcemy ruszyć z pracami, do których nie trzeba pozwolenia na budowę - wyjaśnia Tomasz Dereń, szef kontraktu na tym odcinku. - W tym momencie załatwiamy wymagane pozwolenia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za około 10 dni drogowcy będą mogli się zabrać za wycinkę drzew rosnących w pasie drogi oraz zdejmowanie górnej warstwy ziemi, tzw. humusu. Samą bazę budowy w pobliżu węzła Cieśle Skanska zacznie stawiać, gdy będzie już miała w ręku pozwolenie na budowę. Na ten moment poczekamy do początku przyszłego roku.
Wtedy za pierwsze prace ziemne i organizowanie bazy zamierza się także zabrać firma Mota Engil, wykonawca odcinka Wrocław - Oleśnica. - Umowę na odcinek drogi ekspresowej bliżej Wrocławia podpisaliśmy nieco później, ale mamy informację, że jeżeli tylko pogoda pozwoli, firma chce ruszyć z pracami na początku przyszłego roku - wyjaśnia Joanna Wąsiel z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że dolnośląski odcinek drogi ma być gotowy przed Euro 2012. Dziś istnieje już osiem kilometrów obwodnicy Oleśnicy. W ciągu ponad dwóch lat drogowcy muszą dobudować jeszcze 47 kilometrów trasy.

Cały odcinek będzie miał po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach oraz pasy awaryjne. Droga w pobliżu Wrocławia będzie się zaczynała od węzła Pawłowice, gdzie skończy się autostradowa obwodnica Wrocławia. W tym punkcie kierowcy zadecydują, czy chcą jechać prosto trasą S8 w kierunku Oleśnicy i Warszawy, czy tak zwanym łącznikiem Długołęka dojechać do starej drogi krajowej nr 8 właśnie przed Długołęką.

Cała trasa S8 pomiędzy Wrocławiem a granicą naszego województwa biegnie zupełnie nowym torem, głównie na północ od obecnej drogi na Warszawę. Dopiero przed Sycowem przecina ją i omija miasto od południa (patrz infografika powyżej). Na dolnośląskim odcinku S8 będziemy mieli 6 węzłów, na których będzie można wjechać na trasę lub ją opuścić. Dodatkowo, kierowcy będą mieli do dyspozycji 6 tzw. MOP-ów, czyli miejsc obsługi podróżnych. Wszystkie będą miały parkingi dla aut osobowych i ciężarowych oraz miejsca na piknik. Natomiast cztery z nich (tzw. MOP pierwszej kategorii) będą miały możliwość rozbudowy o hotele i stacje benzynowe.


Trasą S8, podobnie jak innymi dwujezdniowymi drogami tej klasy w Polsce, będziemy mogli jeździć z maksymalną prędkością 110 km/h. A to oznacza, że podróż z Wrocławia do granicy województwa powinna nam zająć około 30 minut. Nie można jednak założyć, że do Warszawy przed Euro dojedziemy w czasie poniżej 4 godzin. A to dlatego, że droga S8 będzie miała 40-kilometrową wyrwę w okolicach Łodzi. Będziemy jeździć tam wąską drogą krajową, bo urzędnicy kłócili się, czy droga ma przebiegać bliżej Łodzi, czy Bełchatowa. Gdy w końcu wybrano wariant, okazało się, że nie ma szans, by zdążyć z budową przed Euro.

Co się buduje:

W tym momencie wokół Wrocławia trwa też budowa innych, ważnych dróg.

- Autostradowa obwodnica Wrocławia
Trwa budowa blisko 28-kilometrowego odcinka na północ od Wrocławia. Droga ma być gotowa w połowie 2011 roku.

- Obwodnica śródmiejska
Powstaje odcinek od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej. Droga może powstać do listopada przyszłego roku.

- Obwodnica wschodnia
Robotnicy budują drogę, która połączy autostradę A4 z Długołęką. Ma być gotowa przed Euro 2012.

Image

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/stronagl ... ,id,t.html

Awatar użytkownika
anubis

 
Posty: 6347
Ostatnio zalogowany: 28-12-2014

Łódzkie. Jest decyzja środowiskowa dla drogi S-8

Postprzez Orzech » Czwartek, 14 Styczeń 2010, 12:01

PAP - 13-01-2010 17:26
Łódzki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzyskał decyzję środowiskową dla drogi ekspresowej S-8 na odcinku Węzeł Walichnowy - Węzeł Wrocław (skrzyżowanie z autostradą A-1 na południu od Łodzi). Decyzja ta umożliwia GDDKIA ubieganie się o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.
"Zgodnie ze specustawą, dokument ten zastępuje decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę"- poinformował w środę PAP rzecznik łódzkiego oddziału GDDKIA Maciej Zalewski.

Inwestycja zakłada budowę w zachodniej części województwa łódzkiego ponad 100 km odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, która przejmie funkcje obwodnicy dla miejscowości położonych w ciągu drogi krajowej nr 14. W ramach inwestycji powstaną także łączniki z istniejącą siecią drogową.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Łodzi wydał decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania dla przebiegu drogi w tzw. wariancie zielonym - jednym z trzech proponowanych wariantów jej przebiegu. Trasa przebiegać będzie w okolicach Złoczewa, od południa omijać ma Sieradz i biec będzie równolegle do drogi krajowej nr 12 obok Zduńskiej Woli, Łasku, Pabianic i pod Łodzią połączy się z autostradą A1. Przetnie rzeki: Wartę i Grabię.

Zadaniem nowej drogi będzie przejęcie ruchu tranzytowego z dróg krajowych nr 12 i 14. Dla nowej trasy - według drogowców - przewidziano najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Zalewski nie chciał mówić jaki będzie koszt tej inwestycji do czasu rozstrzygnięcia przetargów na jej budowę. Ma ona ruszyć w 2011 roku.

Wiosną tego roku mają natomiast ruszyć prace przy przebudowie krajowej "ósemki" (Warszawa-Wrocław) i dostosowanie jej do standardów drogi ekspresowej na liczącym 62 km odcinku Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka. Będzie to pierwszy odcinek drogi ekspresowej budowany w województwie łódzkim. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2012 roku. Wartość tej inwestycji to 1,7 mld zł.

Źródło: www.pap.pl

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 166849
Ostatnio zalogowany: 01-07-2015
Miejscowość: Wrocław

Re: Droga ekspresowa S 8 Wrocław - Warszawa

Postprzez danylko » Niedziela, 7 Marzec 2010, 20:51

dziś wracałem z Warszawy i nie pamiętam dokładnie miejscowości ale między Warszawą a Bełchatowem na poboczach 8 jest spory kawałek drzew oraz krzewów powycinanych, czyżby tam też szykowali sie to rozbudowy drogi?? oraz między Sycowem a Oleśnicą drzewa są powycinane oraz juz kopara wyrywa korzenie.

danylko

 
Posty: 88
Ostatnio zalogowany: 23-05-2010

Postprzez Orzech » Poniedziałek, 28 Czerwiec 2010, 11:42

Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego nr IF.I.EDT.7111-111/10 zawiadamiające o przeprowadzeniu ponownej oceny oddziaływania na środowisko inwestycji pod nazwą: ,,Budowa drogi ekspresowej S-8 Wrocław (Psie Pole) - Syców na odcinku Wrocław - Oleśnica wraz z budową łącznika do drogi wojewódzkiej nr 340 na odcinku Dąbrowa - Nowosiedlice".
http://www.duw.pl/files/ogloszenia/IF/O ... abrowa.pdf

Awatar użytkownika
Orzech

 
Posty: 166849
Ostatnio zalogowany: 01-07-2015
Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Dodaj komentarzDodaj wiadomosc

Aby napisać odpowiedź zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Powróć do dolnośląskie - infrastruktura i transport

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron facebook